Εθνικό Θέατρο

Ανακοίνωση επιτυχόντων α γύρου εισαγωγικών εξετάσεων τμήματος σκηνοθεσίας σπουδαστικού έτους 2021-2022

27.10.2021

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΑΝΩΤΕΡΑ ΣΧΟΛΗ
ΔΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

Διευθύντρια Σπουδών Δραματικής Σχολής: Δηώ Καγγελάρη
                                    
Σχολείον της Αθήνας-Ειρήνη Παπά

Πειραιώς 52-18547 Νέο Φάληρο
Τηλέφωνο: 210 52 25 634                     
e-mail: dramaschool@n-t.gr

ΠΕΙΡΑΙΑΣ 27 Οκτωβρίου 2021
Αριθ. Πρωτ  5408

 

                    Ανακοίνωση επιτυχόντων α γύρου εισαγωγικών εξετάσεων 
                                     τμήματος σκηνοθεσίας  2020-2021

 

Από τη Διεύθυνση της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου ανακοινώνονται με αλφαβητική σειρά οι επιτυχόντες/επιτυχούσες στον α γύρο των εισαγωγικών εξετάσεων του τμήματος σκηνοθεσίας 2021-2022

 

ΑΓΟΡΙΑ

  1. Γαβαλάς Ιωάννης του Ιωάννη          
  2. Γκουτζελούδης Αβραάμ του Κωνσταντίνου   
  3. Δημόπουλος Σταύρος του Αθανασίου
  4. Μάρκος Χριστόφορος του Χρήστου  
  5. Μολυμπάκης Ιάκωβος του Νικολάου
  6. Σαβουϊδάκης Ιωάννης του Θεοδώρου
  7. Σπιταλάς Εμμανουήλ του Νικολάου
  8. Τσικούρας Δημήτριος του Βασιλείου
  9. Τσίλιας Ορφέας του Διονυσίου

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

  1. Ζερίτη Πηνελόπη του Βασιλείου      
  2. Κόμινου Αμαλία του Σπυρίδωνος    
  3. Μεταξά Ναταλία του Κωνσταντίνου               
  4. Νικοπούλου Εξηντάρη Αλκμήνη του Νικολάου
  5. Πιπερίδη Μαρία Σοφία του Πέτρου     
  6. Στάϊκου Σοφία Ελπίδα του Ευθυμίου
  7. Τσέλου Αρίστη του Βασιλείου                                                          
  8. Χουσιάδα Ζωή του Χρήστου

 

Ο β γύρος των εισαγωγικών εξετάσεων του τμήματος σκηνοθεσίας περιλαμβάνει:

1) Εργαστήριο σκηνοθετικών αυτοσχεδιασμών

Την Δευτέρα 1 Νοεμβρίου ώρα 10:00-12:30 και 12:30-15:00  οι υποψήφιοι και οι υποψήφιες που προκρίθηκαν από τον α γύρο καλούνται να παρουσιάσουν σκηνοθετικούς αυτοσχεδιασμούς, σε θέματα, που θα οριστούν από την επιτροπή  εξετάσεων, με τη συμμετοχή  πρωτοετών σπουδαστών του τμήματος υποκριτικής.

Σημείωση: Για την ασφαλή διεξαγωγή του εργαστηρίου και εν γένει των εισαγωγικών εξετάσεων θα τηρηθούν πιστά οι οδηγίες της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας για την αντιμετώπιση της πανδημίας COVID-19.

Η παρουσία στο εργαστήριο είναι υποχρεωτική και αποτελεί προϋπόθεση για την συμμετοχή στις τελικές εξετάσεις.

 

2) Κατάθεση φακέλου για την τελική ατομική εξέταση 

την Δευτέρα 1 Νοεμβρίου ώρα 10:00-12:30 [ΟΜΑΔΑ Α] και 12:30-15:00 [ΟΜΑΔΑ Β]  στη γραμματεία της Δραματικής Σχολής.

Ο φάκελος  πρέπει να περιλαμβάνει ένα κείμενο, στο οποίο, οι υποψήφιοι να παρουσιάζουν την προσωπική σκηνοθετική προσέγγιση ενός έργου της επιλογής τους, από  τους εξής συγγραφείς: Αισχύλος, Σοφοκλής, Ευριπίδης, Αριστοφάνης, Σαίξπηρ, Μολιέρος, Γκαίτε, Σίλερ, Ίψεν, Τσέχοφ, Στρίντμπεργκ, Μπρέχτ, Πιραντέλλο, Λόρκα, Ουίλλιαμς, Α. Μίλλερ..

Το γραπτό θα πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από εικαστικό υλικό (πίνακες, φωτογραφίες -όχι μακέτα και σκηνικά αντικείμενα), το οποίο θα υποστηρίζει την αισθητική της σκηνοθετικής προσέγγισης. Το συνοδευτικό υλικό θα πρέπει να έχει εκτυπωθεί από τους υποψηφίους, και να παραδίδεται μαζί με το γραπτό.

Οι υποψήφιοι μπορούν να καταθέσουν, αν θέλουν, ένα cd με την ηχητική υπόκρουση της παράστασης

3) Γραπτή εξέταση [θα ανακοινωθεί η ημέρα και η ώρα στα email των υποψηφίων]

4) Τελική ατομική εξέταση

Την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου [ΟΜΑΔΑ Α] και την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου [ΟΜΑΔΑ Β] ώρα 10:00-15:00 τελική ατομική εξέταση.

Συνέντευξη με την επιτροπή εξετάσεων με βάση τις εργασίες που έχουν κατατεθεί. Αν κριθεί σκόπιμο θα δοθεί θέμα για αυτοσχεδιασμό.

Οι ώρες προσέλευσης για την τελική ατομική εξέταση θα σταλούν στα email των υποψηφίων.

 

Καλή επιτυχία!

Η Διευθύντρια Σπουδών της Δραματικής Σχολής
Δηώ Καγγελάρη

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΩΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΩΝ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΑ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 10:00-12:30-ΟΜΑΔΑ Α

 

1.             Γαβαλάς Ιωάννης του Ιωάννη         

2.             Γκουτζελούδης Αβραάμ του Κωνσταντίνου               

3.             Δημόπουλος Σταύρος του Αθανασίου

4.             Μάρκος Χριστόφορος του Χρήστου

5.             Μολυμπάκης Ιάκωβος του Νικολάου

6.             Ζερίτη Πηνελόπη του Βασιλείου   

7.             Κόμινου Αμαλία του Σπυρίδωνος 

8.             Μεταξά Ναταλία του Κωνσταντίνου            

9.             Νικοπούλου Εξηντάρη Αλκμήνη του Νικολάου

 

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΩΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΩΝ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΦΑΚΕΛΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΑ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 12:30-15:00-ΟΜΑΔΑ Β

1.             Σαβουϊδάκης Ιωάννης του Θεοδώρου

2.             Σπιταλάς Εμμανουήλ του Νικολάου

3.             Τσικούρας Δημήτριος του Βασιλείου 

4.             Τσίλιας Ορφέας του Διονυσίου

5.             Πιπερίδη Μαρία Σοφία του Πέτρου      

6.             Στάϊκου Σοφία Ελπίδα του Ευθυμίου

7.             Τσέλου Αρίστη του Βασιλείου                                                       

8.             Χουσιάδα Ζωή του Χρήστου 

 

Η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για την ευκολία της περιήγησης, την εξατομίκευση του περιεχομένου και διαφημίσεων και την ανάλυση της επισκεψιμότητας μας.
Δείτε τους ανανεωμένους όρους χρήσης για την προστασία δεδομένων και τα cookies.